عبارت وَمَن كَانَ مَرِيضًا درموردروزه داری ماه مبارک رمضان در آیه ی شریفه ی 185 از سوره ی مبارکه ی بقره و به دنبال آن عبارت پرمهرومحبت يُرِيدُ اللَّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ، بدون شک وظیفه ای سنگین به عهده ی مجامع علمی پزشکی می گذارد تا با انجام مطالعات جامع و براساس شواهد ، اولاً بایدها و نباید های روزه داری دربیماران را مشخص کند، ثانیاً بیمارانی که ممکن است بتوانند روزه داری کنند را قبل رمضان آماده کرده و حین روزه داری ماه مبارک رمضان آنها را حمایت و پایش نماید.  این مهم درمورد بیماران دیابتی با توجه به مباحث اپیدمیولوژی و جمعیت شناسی از اهمیت وحساسیت خاصی برخوداراست.
تخمین زده می شود که درحال حاضربیش از پنجاه میلیون بیماردیابتی درجهان هرسال درماه مبارک رمضان روزه گرفته و با این عمل سلامتی خود را تهدید کرده و سیستم های مراقبت سلامت خودرا به چالش می کشند، به ویژه درزمان حاضر که ماه رمضان در فصل های گرم سال با روزهای بلند قرار گرفته است و با اهمیت بیشتر در کشورهای گرم و خشکی نظیر کشورما . آمار رسمی از میزان روزه داری بیماران دیابتی درایران منتشر نشده، ولی براساس مطالعه ی EPIDIAR حدود 43 درصد بیماران دیابتی تیپ یک و 79 درصد بیماران دیابتی تیپ دو در ماه رمضان روزه می گیرند. درمطالعه ی کوچکی که درشهرلندن انجام شد مشخص شد که درصورت عدم راهنمایی بیماران دیابتی مسلمان که تمایل به روزه  داری دارند، 23 درصد آنها با قطع داروهای خود و 48 درصد با دوبرابر کردن دز داروی عصر خود ( جمعاً 71 درصد) اقدام به روزه داری کرده بودند. براساس این قبیل شواهد، ضرورت وجود دستورالعمل های بالینی برای روزه داری ماه رمضان از سالها پیش احساس شده بود که درسال  2005 به انتشار دستورالعمل بالینی ADA  انجامید ( که در 2010 چاپ مجدد شد ) و درتازه ترین اقدام ، درسال 2016 شاهد انتشار دستور العمل بالینی کامل و جامع IDF دراین زمینه بودیم.
بدون شک کادردرمان و کادر آموزش دیابت وخود بیماران دیابتی درکشور ماهم هرسال با چالش بزرگ دیابت و روزه داری ماه رمضان روبرو هستند ، با سؤالاتی نظیر اینکه آیا بیمار دیابتی روزه بگیرد یا خیر؟ کدام بیمار شرایط روزه داری را دارد؟ با چه استراتژی هایی خطر روزه داری دروی را کاهش دهیم؟ و سؤالات فراوانی از این دست ، به ویژه درخصوص تعدیلات غذایی و دارویی لازم در شرایط روزه داری.
لذا با توجه به ضرورت آموزش و اطلاع رسانی دراین زمینه ، این مرکز درنظر دارد با حضور اساتید و صاحب نظران دانشگاه های کشورو با دعوت ازدکتر محمد حسنین رئیس تشکیلات رسمی بین المللی  دیابت و رمضان ، در اسفندماه 95، همایش کشوری دیابت و رمضان را در شهر مقدس مشهد برگزارنماید.
لذا بدینوسیله ازآن مقام محترم دعوت میشود تا با شرکت دراین همایش و ارائه ی نقطه نظرات خود، مارا دربرگزاری هرچه بهتر آن یاری نمایید.
درادامه می توانید برنامه ی همایش را مشاهده نمایید.
                                            
                                                      با کمال تشکر- مدیرعامل مرکزودبیراجرایی همایش                                                     
                                                                      دکترعلی اکبررئوف صائب