مقدمه
دیابت و دستورالعمل های کاربردی ماه مبارک رمضان
ماه مبارک رمضان برای مسلمانان ماه مقدسی است. این ماه به عنوان یکی از پنج رکن اسلام شمرده می شود و در دین مبین اسلام به روزه داری در این ماه دستور داده شده است. دوره زمانی این ماه 29تا 30 روز است و در طی این زمان خوردن و آشامیدن، همچنین مصرف داروهای خوراکی و تزریقی بین طلوع و غروب خورشید ممنوع می باشد. با توجه به فصول سال و موقعیت جغرافیایی، ممکن است هر روز روزه داری تا 20 ساعت طول بکشد. روزه گرفتن برای افراد بالغ مسلمان الزامی است، به استثناء افرادی با شرایط خاص پزشکی مانند دیابت. برآوردها نشان می دهد که 148 میلیون مسلمان مبتلا به دیابت در سراسر جهان وجود دارد.
با توجه به ماهیت متابولیسمی بیماری دیابت، افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر عوارض ناشی از تغییرات در مصرف موادغذایی و مایعات این ماه قرار دارند. این خطرات شامل هایپوگلایسمی، هایپرگلایسمی، کم آبی و عوارض حاد متابولیک مانند کتواسیدوز دیابتی می باشد. با وجود معاف شدن بیماران مبتلا به دیابت از انجام این فریضه، برخی از مبتلایان به این بیماری در طی ماه مبارک رمضان روزه می گیرند. تصمیم گیری در مورد روزه گرفتن برای هر فرد به صورت جداگانه و با توجه به شرایط بیمار توسط پزشک اهمیت دارد.
حصول اطمینان از دستیابی به مراقبت کافی و مناسب در ماه مبارک رمضان در افراد مبتلا به دیابت از اهمیت زیادی برخوردار است. فدراسیون بین المللی دیابت ( IDF ) و اتحادیه بین المللی دیابت و رمضان ( DAR ) با هدف ارائه دستورالعمل های جامع در مورد دیابت و روزه داری به صورت دوره ای گرد هم می آیند. دستورالعمل کاربردی IDF-DAR برای متخصصان حوزه سلامت اطلاعات و پیشنهادات عملی را فراهم می کند تا بتوانند در سایه این اطلاعات، به افراد مبتلا به دیابت در انجام فریضه روزه داری و به حداقل رساندن عوارض کمک کنند.
این دستورالعمل ها شامل:
0 اپیدمیولوژی دیابت و روزه داری ماه مبارک رمضان
0 فیزیولوژی ماه رمضان
0 طبقه بندی خطر افراد مبتلا به دیابت قبل از ماه رمضان
0 دیابت و ماه رمضان: چشم انداز مذهبی – پزشکی
0 آموزش قبل از ماه رمضان
0 برنامه تغذیه در ماه رمضان ( RNP ) برای افراد مبتلا به دیابت
0 مدیریت دیابت در ماه رمضان
0 شناسایی و موانع اجرایی دستورالعمل ها
0 خلاصه پاسخ‌های مفتی مصر به سوالات شرعی بیماران دیابتی مرتبط با رمضان ( عربی و انگلیسی )


دانلود دستورالعمل کامل به زبان انگلیسی